Среща с г-н Атанас Зафиров - вицепремиер и председател на НСХУ
На 16 юли, в сградата на Министерския съвет, се състоя среща между национално представителните организации на и за хора с увреждания и заместник министър-председателя г-н Атанас Зафиров, който е председател на Националния съвет за хората с увреждания /НСХУ/.
В дискусията участваха и зам.-министърът на труда и социалната политика г-н Иван Кръстев, изпълнителният директор на АХУ - проф. Георги Йорданов, г-н Марин Байчев и г-н Теодор Цанев от Дирекция „Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи“ към МТСП.
Поканата за срещата бе отправена от национално представителните организации на и за хора с увреждания, с цел обсъждане на следните теми:
1. Реформата в областта на социалните услуги и приемането на държавните стандарти за финансирането им.
2. Проблеми в дейността на Националния съвет за хората с увреждания, относно необходимостта от провеждане на присъствени заседания.
3. Предложения за увеличаване на субсидиите за дейността на национално представителните организации на и за хора с увреждания при изготвянето на държавния бюдже за 2026 г.
4. Проблемни зони в работата на ТЕЛК-съставите, масови закъснения в страната и неспазване на тримесечния срок за освидетелстване и преосвидетелстване на хората с увреждания, големият брой обжалвания пред НЕЛК и др.
Един от най-важните въпроси за разглеждане и дискутиране беше този за увеличаване размера на субсидиите за организациите.
Изтъкнато бе, че в продължение на 30 години системно се сблъскваме с недофинансиране от страна на държавата на нашата общественополезна и социалнозначима дейност.
През последните години поради увеличаване на минималната работна заплата, значителния ръст на цените на стоки и услуги, електроенергията и други икономически фактори, организациите ни се намират в критично финансово състояние.
Вицепремиерът г-н Зафиров обеща да се застъпи при разработване на бюджета на МТСП, както и пред народните представители за увеличение на субсидиите на национално представителните организации за следващата година.
Национално представителните организации изложиха аргументи за необходимостта от присъствено провеждане на заседанията на НСХУ, каквато е била практиката преди ковид пандемията, предвид възможностите за разискване на живо предложенията за промени в нормативните актове.
Относно проблемните зони в работата на ТЕЛК-съставите в страната, г-н Георги Колев изтъкна множеството оплаквания от страната за забавяне и неспазване на тримесечния срок за освидетелстване и преосвидетелстване на хората с увреждания, въпреки двойното увеличение на комисиите от миналата година. Наблюденията след приемане на нормативните промени през 2024 г. са, рязко увеличаване броят на обжалвания на експертни решения на ТЕЛК пред НЕЛК.
Поставен бе и въпросът от страна на г-н Колев, защо е предоставена възможност, съгласно нормативната база на председателите на ТЕЛК да уведомяват лицата за насрочената дата за освидетелстване и преосвидетелстване, след като целта на реформата от 2024 г. беше, да се елиминира възможността за комуникация между лицата с увреждания и органите на медицинската експертиза, с оглед предотвратяване на нерегламентирани плащания.
Въпросът остана за разглеждане при предстоящето присъствено заседание на НСХУ, на което ще присъства и министърът на здравеопазването.
Срещата продължи повече от час и половина, при която бяха разисквани проблемите с финансирането на социалните услуги, по които подробно внимание обърна зам.- министър Иван Кръстев.