Прессъобщение на Европейския форум на хората с увреждания
ЕС не спазва договора за хората с увреждания поради липса на политическо ръководство
Докладът на Европейския форум на хората увреждания ( ЕФХУ), публикуван на 5 март 2025, показва, че ЕС не изпълнява в достатъчна степен международния си ангажимент за насърчаване на правата на хората с увреждания.
Докладът е представен на група експерти на ООН, които трябва да преразгледат подхода на Европейския съюз за изпълнение на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Прегледът ще се проведе на 11-12 март в ООН в Женева.
Европейският съюз ратифицира Конвенцията като „организация за регионална интеграция“, което означава, че институциите на ЕС трябва да прилагат Конвенцията в пълния обхват на своите компетенции.
Докладът обаче показва, че институциите на ЕС не правят достатъчно, за да подобрят живота на хората с увреждания.
Представителните организации подчертават ключови проблеми, като например:
1. Не се прави проверка за „годност за инвалидност“, за да се гарантира, че предложените или съществуващите закони и политики са в съответствие с Конвенцията.
2. Няма цялостно антидискриминационно законодателство на ЕС. Комисията му нанесе допълнителен удар, като оттегли предложен закон тази година.
3. Изключването на специфичните права и нужди на жените и момичетата с увреждания от законите на ЕС за равенство между половете .
4. Недостатъчно законодателство относно достъпа до помощни технологии и достъпа до информация в достъпни формати.
5. Незачитане на хората с увреждания в плановете за намаляване на риска от бедствия и готовност.
6. Законите за свободното движение изключват хората с увреждания, особено след като те не могат да прехвърлят в друга страна своите социални надбавки или услуги за подкрепа.
7. Упорито използване на фондове на ЕС за финансиране на сегрегиращи институции, където хората с увреждания страдат от нарушения на правата на човека и малтретиране.
8. Избирателното законодателство на ЕС все още позволява лишаване от право на глас на хора с увреждания.
9. Програмите за развитие и хуманитарни действия на ЕС често изключват хората с увреждания.
В доклада се обяснява, че тези недостатъци са резултат от липсата на политическо ръководство за прилагане и наблюдение на Конвенцията в ЕС. ЕС не е създал специален орган, който да гарантира, че политиките му са в съответствие с Конвенцията. Този „фрагментарен“ подход размива отговорността.
Докладът също така констатира, че институциите на ЕС не правят достатъчно, за да гарантират правата на персонала и посетителите с увреждания. Институциите на ЕС не разполагат с цялостна политика за адаптиране на работното място и не осигуряват в достатъчна степен достъп до физическите си помещения или цифровото си присъствие. Застраховката за болест на персонала не отчита или отчита в малка степен уврежданията.
Докладът обрисува ярка картина на един Съюз, който все още има много работа за вършене. Втората фаза на стратегията на ЕС за правата на хората с увреждания трябва да въведе смели предложения за нейното коригиране.
Янис Вардакастанис, председател на Европейския форум на хората с увреждания, заявява:
„Въпреки някои постижения, ЕС не разполага с последователен подход за гарантиране на нашите права и това оставя 100 милиона души незащитени срещу дискриминация и злоупотреби. Този преглед трябва да бъде сигнал за събуждане на институциите на ЕС: организирайте се и представете силен план за реално подобряване на живота ни.“