Участие на СИБ в събитие: Accessible EU България: Достъпност на културното наследство и туризъм
На 28 март 2025 г. председателят на СИБ г-н Георги Колев участва на събитие: AccessibleEU България: Достъпност на културното наследство и туризъм, организирано от Фондация „Институт за социални услуги в общността" .
Събитието е част от международния проект AccessibleEU – Европейски ресурсен център за достъпност, финансиран от Европейската комисия, който се изпълнява във всички държави членки на ЕС. (https://accessible-eu-centre.ec.europa.eu/index_en).
Фондация „Институт за социални услуги в общността" е представител на България по проекта.
Водеща тема бе, какви партньорства са необходими за достъпността на културните ни средища, природни богатства и туризъм, какво сме постигнали и какво още преодоляваме. Дискутираха се добри практики, потребности от промяна и партньорства в България и Европа.
Присъстваха представители на Министерство на културата, Министерство на туризма, музеи, галерии, туристически агенции, бизнес, НПО, визуални артисти, общини, доставчици на социални услуги, самозастъпници, заинтересовани лица.
В програмата бяха включени следните теми: Ресурсен център 2025: знания, ресурси, партньорства; Дейности на открито, достъпен туризъм и културна среда; Достъпно визуално изкуство и културно наследство и Дискусия за работата в мрежа за достъпност.
Представени бяха добри примери на достъпна културна и природна среда, с партньорства между музеи, галерии, НПО, общини, агенции.
Културното наследство и туризъм са огромен ресурс за развитието на средата и обществото ни. Тяхната достъпност като комуникация, услуги, продукти и среда допринася за опознаването и преживяването им от хора от различна възраст и с различни възможности.
Председателят на СИБ сподели за дългогодишното партньорство с общините и културните институции, което общинските организации на Съюза по места осъществяват, с цел осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания до музеи, художествени галерии, културни и исторически паметници.
Изтъкната бе необходимоста от по-голяма подкрепа на държавата при осигуряване на достъп до големите исторически обекти като „Създатели на Българската държава“ в Шумен, Тракийските светилища в страната, старият град в Пловдив и много други.
Госпожа Анна Янина, консултант по достъпност на средата, запозна присъстващите с клаузите от Закона за културното наследство, както и опита, който е натрупала през годините в различни организации, работещи по този проблем.
Калина Бонева представи своя богат опит в преодоляване на препятствия с помощта на куче-водач в страната и по света.
Георги Петлешков, специалист рехабилитатор, работещ в организацията Bun Bounded, изнесе презентация относно достъпни решения за достъпна среда.